Afbeelding

Peelgemeenten pakken laaggeletterdheid aan

Algemeen 116 keer gelezen

REGIO - Ongeveer één op de vijf inwoners van 16 tot en met 75 jaar in de Peelgemeenten heeft moeite met lezen, schrijven, rekenen of digitale vaardigheden. Zeven gemeenten gaan daarom de komende jaren intensiever samenwerken om laaggeletterdheid terug te dringen en inwoners beter te ondersteunen.

De wethouders van Asten, Deurne, Geldrop-Mierlo, Gemert-Bakel, Helmond, Laarbeek en Someren ondertekenden donderdag 17 september het Regionaal Programma Basisvaardigheden 2026-2030. Het doel is meer inwoners te bereiken die moeite hebben met basisvaardigheden en hen te helpen deze te verbeteren. Vanaf 2027 wordt jaarlijks bijgehouden hoeveel inwoners met de aanpak worden bereikt en wat de ondersteuning oplevert. 

Dagelijks leven

Naar schatting hebben 39.200 inwoners in de regio moeite met één of meerdere basisvaardigheden. Dat is ongeveer 20 procent van de inwoners tussen 16 en 75 jaar. Van hen hebben ongeveer 25.500 mensen Nederlands als moedertaal en 13.700 Nederlands als tweede taal. Beperkte basisvaardigheden kunnen in het dagelijks leven problemen opleveren. Het kan bijvoorbeeld lastig zijn om brieven te begrijpen, formulieren in te vullen, geldzaken te regelen of een computer of smartphone te gebruiken. Ook op het werk kunnen problemen ontstaan bij het lezen van veiligheidsinstructies, het volgen van werkprocessen of het afronden van verplichte opleidingen. De Peelgemeenten willen daarom nauwer samenwerken met onder meer werkgevers, bibliotheken, welzijnsorganisaties en lokale digiTaalnetwerken. Het doel is inwoners die moeite hebben met basisvaardigheden eerder te herkennen en hen naar passende ondersteuning te begeleiden. Ook moet aandacht voor basisvaardigheden vaker onderdeel worden van bestaande hulp bij bijvoorbeeld armoede en schulden, gezinszaken en gezond ouder worden. Extra aandacht gaat uit naar werkzoekenden. Volgens de gemeenten zijn er naar schatting 7.300 werkloze inwoners in de regio die moeite hebben met basisvaardigheden. Samen met het Regionaal Werkcentrum, UWV en Senzer willen de gemeenten deze groep beter in beeld krijgen en bekijken welke ondersteuning nodig is. Voor inwoners moet hulp bovendien gemakkelijker te vinden zijn. In de regio bestaan al digiTaalhuizen, waar mensen onder meer terechtkunnen voor hulp bij brieven en formulieren en voor het oefenen van de Nederlandse taal. Bij de Informatiepunten Digitale Overheid kunnen inwoners gratis hulp krijgen bij digitale overheidszaken, zoals het aanvragen van een DigiD, toeslagen of een uitkering.

Iedere gemeente houdt binnen het regionale programma ruimte voor een eigen lokale aanpak. Tegelijkertijd willen de zeven gemeenten kennis en ervaringen delen en de ondersteuning beter op elkaar afstemmen. Zo moet de hulp beter terechtkomen bij inwoners die moeite hebben met basisvaardigheden.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant