Gemeenschapshuis 't Kwartier in Asten. (Foto: Hein van Bakel)
Gemeenschapshuis 't Kwartier in Asten. (Foto: Hein van Bakel)

Kopzorgen over ‘t Kwartier: impact nog onduidelijk

Algemeen 1.531 keer gelezen

ASTEN – Asten heeft er een financieel zorgenkindje bij: ’t Kwartier. Het nieuwe gemeenschapshuis aan de Kerkstraat schiet flink in het rood. De gevolgen op de lange termijn zijn vooralsnog echter onduidelijk.

door Maarten Driessen

Begin 2023 openende ‘t Kwartier officieel de deuren. En van meet af aan bruist het in het nieuwe gemeenschapshuis. Er wordt volop gebruik van gemaakt, door commerciële partijen, maar vooral ook door het lokale verenigingsleven. Alles op rolletjes, zo leek lange tijd.

Maar vorige week informeerde wethouder Janine Spoor de lokale politiek over de stand van zaken. Die blijkt, op financieel gebied, ronduit dramatisch. ‘t Kwartier zou met jaarlijks 113.000 euro subsidie uit de voeten moeten kunnen, zo was althans de gedachte bij de planvorming, maar dat bedrag komt niet eens in de buurt van de realiteit. Dit jaar alleen al wordt een tekort van 424.000 euro verwacht. 

‘Pas na de zomer was sprake van een compleet inzicht’

Volgens de gemeente het gevolg van stijgende energieprijzen door de oorlog in Oekraïne en daaraan gekoppelde inflatie. Door verbeterde cao’s is daarnaast ook het loon van het personeel van ‘t Kwartier flink omhoog gegaan. Daardoor zou het gemeenschapshuis nu verre van rendabel zijn.

Bedrijfsmanager

Het college van B en W predikt echter rust: in overleg met Stichting Huis van Asten - dat ‘t Kwartier beheert - wordt getracht de boel weer op orde te krijgen. Zo is het bestuur van de stichting met een bedrijfsmanager met een ruim mandaat versterkt. Ook wordt bekeken of personeel efficiënter kan worden ingezet, of nieuwe huurders kunnen worden aangetrokken en of het energieverbruik omlaag kan.

Daarbij duurt het volgens het college nu eenmaal even om een nieuwe organisatie op de rit te krijgen. De structurele gevolgen voor de gemeente zijn daarom vooralsnog onduidelijk. Asten werkt met een uiterst nauwe meerjarenbegroting, die alleen in 2026 (nét) sluitend is, en daarom ogenschijnlijk weinig tot geen tegenvallers kan dragen.


(Foto: Hein van Bakel)

Sowieso is het opmerkelijk dat de problemen bij ‘t Kwartier nu pas aan het licht komen: afgelopen oktober nog werd de begroting aangenomen zónder deze cijfers. “Omdat het een startende onderneming betreft, waren de financiële resultaten met een doorkijk naar de toekomst langere tijd onvoldoende duidelijk. Met de prognose van 2025 die na de zomer bekend was, was pas sprake van een compleet inzicht”, zo bezweert een gemeentewoordvoerder.

Gigantische uitdaging

De jaarlijkse subsidie van 113.000 euro loopt nog tot en met 2026. Het is aannemelijk dat, gezien de strubbelingen nu, dit bedrag ook volgend jaar ontoereikend is. De gemeente onderzoekt daarom of de bijdrage eenmalig kan worden opgehoogd. Daarna volgt een nieuwe termijn met een nieuwe, nog vast te stellen exploitatiesubsidie. 

Bij situatie ongewijzigd moet dat bedrag dus flink omhoog, maar het college vertrouwt erop dat het tij nog kan worden gekeerd. Maar een gat van bijna een half miljoen euro: Stichting Huis van Asten staat zonder twijfel voor een gigantische uitdaging. 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant