Marcel von Syben woonde jarenlang in Helmond maar verhuisde daarna naar het nonnenklooster in Asten.
Marcel von Syben woonde jarenlang in Helmond maar verhuisde daarna naar het nonnenklooster in Asten.

Astens kunstenaar Marcel von Syben leefde onbekend, tragisch bestaan, maar pakt nu alsnóg de spotlights

Algemeen 1.616 keer gelezen

ASTEN - In Roermond geboren maar in Asten gestorven. Niet veel inwoners kennen hun voormalig dorpsgenoot Marcel von Syben. Een markant persoon met een dramatisch leven, die als schilder uniek werk voor zijn rekening nam. Filmmaker Jean Olf Lammers hoopt nu wat van die parels te kunnen strikken.

door Maarten Driessen

Von Syben (1878-1962) liep tijdens zijn studie op de academie van Antwerpen een tropische infectie op. Een soort slaapziekte die hem zijn leven lang zou teisteren. Daarop stopte hij als beeldhouwer en koos hij voor het schildersvak. 

“Overdag kon hij moeilijk wakker blijven dus schilderde hij ‘s nachts bij kaarsen en het licht van een peertje”, zegt Olf Lammers. Kooplust was er in die vooroorlogse tijd niet en daarbij was er een groot gebrek aan linnen voor schilderijen. “Bittere armoede dus!”

Bed vat vlam

Ruim veertig jaar lang woonde Von Syben boven een kapperszaak in Helmond. De kappersvrouw leefde echter al jaren in angst: Von Syben rookte als een ketter, óók in bed voor het slapen gaan.

‘Hij is ten onrechte buiten de schijnwerpers gebleven’

Dat was vragen om probleem, aldus de vrouw, die besloot dat het zo niet verder kon. Daarom eindigde Von Syben zijn laatste levensjaar in het nonnenklooster in Asten. Daar kwam een tragisch leven minstens zo dramatisch ten einde. Ook hier rookte hij in bed, maar dat vatte vlam.

“Zijn werk heeft op mij een onuitwisbare indruk gemaakt. Niet alleen vanwege zijn vakmanschap, maar vooral vanwege de dramatiek die in ieder werk zit verscholen”, aldus Olf Lammers. 

“Hij produceerde vooral portretten en personages die bijna een boetserende indruk maken. Dat moet dan zijn eerste liefde zijn geweest: die van beeldhouwer.”

Op zoek naar werken

Momenteel doet Olf Lammers onderzoek naar Von Syben voor een tv-documentaire over zijn leven. “Vooral omdat hij ten onrechte buiten de schijnwerpers is gebleven.” 

Daarom is hij op zoek naar werken van de Helmondse/Astense schilder, die zo jaren na zijn overlijden mogelijk toch nog een podium krijgt. Lezers die Olf Lammers wellicht aan deze schilderijen kunnen helpen, kunnen contact opnemen via 06-53919145.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Wat begon als een sportieve uitdaging eindigde voor Pim van de Put uit Asten in een onvergetelijk avontuur.
Astenaar Pim van de Put voltooit legendarische Unbound Gravel Algemeen 5 jun, 18:30 14
Asten doet mee aan de landelijke actie NK Tegelwippen, waarbij zoveel mogelijk tegels door groen worden vervangen. (Foto: IAMKAT)
Tegelruildag in Asten in strijd om NK Tegelwippen Algemeen 5 jun, 15:00
Afbeelding
Op zoek naar de nachtzwaluw en vleermuis Algemeen 5 jun, 12:30
Afbeelding
Doe mee met de gratis WK-poule en maak kans op mooie prijzen Algemeen 5 jun, 12:03
Groei & Bloei afdeling Asten-Someren organiseert op zondag 14 juni weer de jaarlijkse Open Tuinen Dag.
Tuinliefhebbers welkom bij jaarlijkse Open Tuinen Dag Algemeen 5 jun, 08:30
Afbeelding
Laatste dag voor beeldentuin en pop-up expositie Algemeen 4 jun, 20:00

Uit de krant