De raadszaal van het gemeentehuis.

Bezuinigingskaarten blijven tegen de borst

vrijdag 21 juni 2019 - 11:01|Maarten Driessen

ASTEN – Dát Asten moet bezuinigen staat vast, maar waarop blijft nog even in het ongewisse. De lokale politiek moest de volle publieke tribune vorige week grotendeels teleurstellen. Pas tijdens de aankomende raadsvergadering op dinsdag 2 juli wordt er kleur bekend.

Bij nogal wat Astense verenigingen en organisaties viel vorige week een vervelende brief in de bus. De gemeente informeerde daarmee alle partijen die mogelijk door de aankomende bezuinigingen worden geraakt. Want Asten stevent af op een jaarlijks tekort van 3,2 miljoen euro in 2023. En om dat gat te dichten zijn heilige huisjes uitgesloten. Uiteenlopend van (sport)verenigingen tot zorgverleners en van schoolbesturen tot de beiaardier, voor niemand is de toekomst zeker. Echter, waar straks daadwerkelijk op wordt bezuinigd, is aan de gemeenteraad. Wethouder Henk van Moorsel (Financiën) levert enkel een lijst met suggesties aan, de raad velt vervolgens het eindoordeel.

‘Willen we het klokkendorp van Nederland zijn zonder beiaardier?’

Dat gebeurt op 2 juli aanstaande, maar vorige week donderdag werd in commissieverband een eerste aanzet gegeven. Gezien de hoeveelheid betrokken partijen stroomde de publieke tribune dan ook vol. Maar na twee uur wachten volgde voor de aanwezigen vooral een teleurstelling. Het gros van de commissieleden hield de kaarten namelijk nog even tegen de borst. De partijen willen eerst nog met hun achterban in gesprek, en ook aan de dialoogavond wordt zwaar getild. Deze vond woensdagavond plaats in het gemeentehuis, waarbij alle organisaties die mogelijk door de bezuinigingen worden geraakt de kans kregen om hun zegje te doen.

Sportvoucher
Wat Algemeen Belang betreft moeten verenigingen in ieder geval zoveel mogelijk worden ontzien. En PGA streeft naar ‘zo min mogelijk kwaliteitsverlies over de gehele linie’. Ton van Egmond (VVD) waakte verder voor een té sombere stemming: “We moeten alert zijn op onze financiële positie, maar ook niet overdrijven. Ons niet armer rekenen dan nodig is. Men ziet veel risico, en weinig kansen.” 

Verder gingen enkel D66/Hart voor Asten en Leefbaar Asten al wat dieper op het vraagstuk in. Eerstgenoemde is bijvoorbeeld pertinent tegen besparen op schoolzwemmen en het schrappen van de sportvoucher, een regeling voor kinderen in het kader van minimabeleid. “Want we willen de jeugd juist in beweging krijgen”, aldus Remco Wever, die meer bezuinigingsvoorstellen niet direct ziet zitten. “Willen we het klokkendorp van Nederland zijn zonder beiaardier? En past het schrappen van de gemeentepagina in Peelbelang? We willen open en transparant zijn, en niet iedereen heeft een smartphone.” Wever opperde daarom om de pagina niet wekelijks, maar om de week te plaatsen. Zoals ook Leefbaar Asten het gemeentenieuws niet kwijt wil. “Ik denk dat we als politiek alle middelen moeten benutten om met onze burgers te communiceren. Daarom is het een groot gemis als we op dit middel bezuinigen”, sprak fractievoorzitter Math Vankan. Ook zijn partij gaat de voorgestelde bezuinigingen binnen de eigen achterban ‘indringend’ bespreken. “We zijn bezorgd over de gevolgen voor professionele organisaties en verenigingen. Het zijn behoorlijke dilemma’s waarvoor we komen te staan. Ons credo daarbij is: maak niet kapot wat je misschien niet meer kunt repareren als er betere tijden aanbreken.” Wever noemde het vraagstuk even daarvoor al een ‘Chinese marteling’. “Veel beoogde maatregelen hebben flinke impact op onze burgers. We nodigen de fracties daarom uit om over deze punten te praten. Misschien kunnen we tot een raadsbreed alternatief komen”, stelde hij voor.

Doodsteek
Het gesprek aangaan, dat wil ook voorzitter van zwemvereniging De Punderman Mark Cattenstart. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de commissie toe te spreken. Daarbij uitte hij vooral zijn zorgen, nu zijn vereniging bij zwembad De Schop mogelijk dubbel zoveel huur moet gaan betalen. “Dat betekent een verdubbeling van de contributie voor onze leden, die voor velen niet betaalbaar is. We kijken daarom tegen een leegloop binnen onze vereniging aan, en daarmee moeten we binnen een paar jaar stoppen”, aldus Cattenstart. Hij verzocht de commissieleden de beoogde bezuiniging dan ook niet door te voeren. “Het is voor ons echt de doodsteek. We willen daarom het gesprek aangaan over wat wél mogelijk is.” 

Gerelateerde nieuwsberichten

De bevrijding van Someren en Asten De Tweede Wereldoorlog woedde in de periode 1940-1944 ook in de Peel. Nu, 75 jaar later, staan we stil bij onze bevrijding. Een jaar lang blikken we in deze rubriek... 13 september 2019 - 13:16
’t Root maakt zich op voor jubileumweekend ASTEN – Tennisvereniging ’t Root uit Asten werkt aan de apotheose van haar vijftigjarig jubileumfeest. Komend weekend staat een bomvol programma op de rol, waaronder een optreden van voormalig toptennisser... 13 september 2019 - 12:41
Platoo wil alsnog nieuwbouw voor Het Toverkruid ASTEN – Platoo legt zich niet neer bij het besluit van de gemeente Asten om voorlopig geen vervangende nieuwbouw voor basisschool Het Toverkruid te realiseren. Het schoolbestuur heeft namelijk een... 13 september 2019 - 12:37
Pionieren bij huisvesting arbeidsmigranten ASTEN – Asten komt met nieuw beleid voor de huisvesting van arbeidsmigranten. Zo krijgen ondernemers meer ruimte om buitenlandse werkers op het eigen terrein onder te brengen. Hoe dat precies... 13 september 2019 - 12:14
145 snelheidsboetes in Heusden HEUSDEN - De politie hield vorige week dinsdag een snelheidscontrole aan de Voorste Heusden in Heusden. 145 bestuurders kunnen een boete op de mat verwachten. De controle duurde van 16.30... 11 september 2019 - 13:55
Varkens omgekomen bij stalbrand ASTEN - Bij een stalbrand aan de Pijlstaartweg in Asten zijn zondag zo’n 500 varkens om het leven gekomen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer rukte... 10 september 2019 - 14:04